MC Collection - Sztokholm

Czyli największe w Skandynawii muzeum motocykli.

To arcyciekawe muzeum posiadające łącznie przeszło 400 motocykli znajduje się ok 20 km na północ od Sztokholmu w miejscowości Sollentuna. Nie ma go żadnym przewodniku po Sztokholmie co powoduje że trafiają do niego wyłącznie pasjonaci motocyklizmu a nie autokarowe wycieczki.

Muzeum utworzył w 1999 roku Christer R.Christensson i do dnia dzisiejszego znajduje się ono w rękach prywatnych. Co ciekawe piętrowy budynek został wybudowany w 2009 roku specjalnie pod potrzeby kolekcji.

Stała wystawa składa się ze 135 motocykli, które są rotacyjnie wymieniane z tymi z „zaplecza” co gwarantuje że jeżeli zawita się tam po np. pół roku to zobaczymy zupełnie inne motocykle.

Wystawa jest oszałamiająca. Niektóre motocykle są podwieszone tworząc między kondygnacjami swoisty łącznik różnych epok w rozwoju techniki.

 Muzeum w swojej kolekcji posiada unikat w skali światowej czyli pierwszy na świecie seryjnie produkowany motocykl – Hildebrand & Wolf Muller z 1896 roku i to w wersji prototypowej o dwa lta młodszej. Motocykle tutaj pogrupowane markami i epokami motocykle tworząc swoistego rodzaju  zwierciadła historii rozwoju motocyklizmu i kolejnych przełomów technologicznych.

Oczywiście z racji tego że znajduje się w Skandynawii możemy zobaczyć sporo wcale lub nielicznym znanych wczesnych modeli popularnej tu niegdyś Husquarny. Są tęż pierwsze Indiany, Harley-Davidsony, Nortony, Hendersony, Moto Guzzi, Ducati, BMW  i tak bez końca. Mają po prostu wszystko. Kolekcję uzupełniają wczesne japońskie motocykle.

Dla każdego motocyklisty który odwiedzi Sztokholm – miejsce to jest obowiązkowe do zaliczenia i proponuje sobie ze dwie godziny na nie zarezrwowąc, bo wejść łatwo, ale wyjść … się nie chce.   

Muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli w godz. 11-16 a bilet kosztuje 115 koron.

Adres:

MC Collection

Landsnoravägen 42

192 62 Sollentuna

HOME