Smokiem do Hellady 2009

 

Czyli

Motocyklem dookoła Grecji

 

 

Kiedy wsiadałem na motocykl , starego dzielnego Smoka, objuczonego namiotem, 50 kg bagażu, szeregową Aś, a przed nami było 11 państw i 6200 km czerwcowej bałkańskiej przygody to czułem, żę żyję całym sercem. I nikt nigdy nie zabierze nam smaku tej przygody. A było warto.

 

Wśród zalewających strug deszczu i grzmiących piorunów w środku alpejskiej burzy, gdzieś w Austrii pod Hartbergiem na autostradowym parkingu staliśmy dziękując opatrzności, że była dla nas łaskawa. Gwałtowna utrata tylnego hamulca nie zdarzyła się wszak, kiedy objuczonym Smokiem uciekaliśmy 150 km/h przed burzą alpejską autostradą, tylko w momencie zjechania na leśny parking. Istny cud. Gdyby stało się to chwilę wcześniej, albo później dołączylibyśmy do grona motocyklistów podróżujących po niebiańskich autostradach.

Marznąc pośrodku tej czerwcowej burzy w oczekiwaniu na holownik, który nie mógł nas znaleźć na autostradzie zauważyłem, że przyczyną gwałtownej utraty tylnego hamulca było przecięcie przewodu hamulcowego przez łańcuch napędzający tylne koło motocykla. Co wynikało to z tego, że mechanik, który dwa dni wcześniej wymieniał tylny amortyzator oszalał i źle złożył Smoka mocując przewód hamulcowy w środku osłony łańcucha.

Kiedy zorientowałem się, jaka jest przyczyna awarii zagotowała mi się woda w chłodnicy, a spod otoczki cywilizacji wypełzł ze mnie demon wojny, szatan destrukcji i żądny krwi pra pra pra przodek umiejący jednym ciosem dzidą zabić mamuta.

Kiedy krew wreszcie odpłynęla mi z sprzed oczu ukazał nam się holownik, który zabrał nieszczęsnego Smoka wraz z nami do serwisu w Hartbergu.

No i cóż. BMW jak to BMW. Wszystko ma nietypowe, przewody hamulcowe też, a przedstawicielstwo BMW w każdym kraju Europy ma wszystko pod warunkiem, że będzie to na zamówienie. W Austrii też. Czyli przewodu nie ma, będzie kiedy będzie. Kiedy myślałem już, o tym, że to koniec wycieczki rzeczony dealer Suzuki, czyli szef firmy Erro Moto w Hartbergu stanął dosłownie na głowie i załatwił rzecz niemożliwą.

Obdzwonił całą Austrię, znalazł w Wiedniu człowieka, który na podstawie przesłanych e-mailem zdjęć i wymiarów dorobił przewód hamulcowy z końcówkami, więcej…..znalazł kolegę, który ten przewód przywiózł nam samochodem 200 km w jedną stronę…i na koniec skasował nas za to wszystko w cenie wynoszącej 50% ceny oryginalnego przewodu hamulcowego BMW.

W dodatku przez cały dzień mogliśmy jeździć sobie nowiutkim pokazowym Suzuki V-strom po okolicy nie płacąc nawet za benzynę.

Kiedy oddawali mi naprawionego Smoka czułem się tak szczęśliwy jakbym przespacerował się obok palącego się pola marihuany.

 

Tak więc po wypiciu obowiązkowej kolejnej kawy przez szeregową Aś pognaliśmy w kierunku Chorwacji mając na celu przejechanie jej kolejny raz od wyspy Krk, aż do granicy z Czarnogórą. Oczywiście nie autostradą tylko Drogą Adriatycką, co dla motocyklisty jest czystą rozkoszą, a dla samochodziarza potrafi być katorgą.

Okazało się, że w czerwcu cały ruch samochodowy poszedł autostradą, więc na adriatyckiej było kompletnie pusto i spotykaliśmy tylko motocykle, które za Zadarem też zanikły i dopiero w Dubrowniku na parkingu pojawiło się kilka sztuk. I co niesamowite większość z nich miała polskie numery.

Ponieważ Chorwacja krainą piękną jest Smok postanowił popróbować przedłużyć w niej pobyt sygnalizując temat a to zanikiem światła stop, a to próbą zaniku klaksonu. Ale na nic zdały się te cwaniackie umizgi, gdyż oprócz działających narkotycznie widoków i turkusowej wody sprytni mieszkańcy tej krainy z roku na rok zwiększają dawkę leku, który skutecznie wypycha motocyklistę (i nie tylko) w kierunku „aby dalej na południe”. Lek ten nazywa się: ceny.

 

Otóż Chorwaci przez ostatnie 10 lat podnosili rokrocznie ceny próbując ewidentnie dojść do granicy , gdzie wreszcie ci cholerni turyści przestaną do nich przyjeżdżać i psuć im święty spokój. Należy przyznać, że projekt prowadzony jest z dużym sukcesem. Dla mnie takim prostym wyznacznikiem cen jest kwota za wejście na mury Dubrownika. Przez dekadę kwota ta wzrosła dziesięciokrotnie i obecnie wynosi tyle ile dobry obiad. A kiedyś można było kupić sobie za ten bilet litr paliwa.

Niestety Chorwacja jest obecnie najdroższym krajem strefy bałkańskiej. Nawet Grecja , która przecież do tej pory uważana była za najdroższy kraj z racji przynależności do UE i strefy euro jest obecnie jeżeli chodzi o kempingi tańsza o 35-40% a jedzenie o 25%. Nie mówiąc już Montenegro gdzie ceny chorwackie można podzielić na pół, jedzenia na trzy, a piwa i wina na prawie… cztery.

 

Szlak dalej wiódł właśnie przez Montenegro, gdzie celem był mój ukochany Zalew Kotorski i kamping z filmowym widokiem na rzeczoną Bokę u mojego przyjaciela Bato w Stolivie.

Bato chłop wielki na dzień dobry zmiażdżył mi od uścisku klatkę piersiową, po czym staro-czarnogórskim obyczajem wypiliśmy po dwa najlepsze w promieniu 2 tyś km piwa marki Niksicko i tego typu rozmowy po polsko-serbsko-angielsku trwały do nocy.

W międzyczasie na kemping zajechał elektrycznym skuterem 120 kilogramowy blond włosy facet, który okazał się poznanym parę lat wcześniej ex-informatykiem z Danii, który wtedy poszukiwał tu wraz ze swa młodziutką tajską żoną domu do kupienia. Okazało się, że, a jakże kupił chałupę i osiedlił się nad Kotorem na stałe. Nic tylko zazdrościć.

Kiedy o poranku stałem na nabrzeżu Zalewu podziwiając skrzący się we wstającym słońcu po drugiej stronie boki kotorskiej Perast ze swą krzywą wieżą do moich uszy dobiegł dźwięk szybko przybliżających się kroków.

Odwróciłem się – i tak! To był on. Forest Gump! Przeszedł obok mnie w tempie Korzeniowskiego w olimpijskiej formie machając uśmiechnięty jak zwykle w pozdrowieniu ręką jakbyśmy ostatni raz widzieli się wczoraj, a nie kilka lat wcześniej i oddalił w kierunku Kotoru.

Forest to facet z broda w wieku każdym w t-shircie nieokreślonego koloru i starych trampkach od lat przemierzający bez określonego celu marszem kilometry wzdłuż Boki Kotorskiej. Można go spotkać i w Kotorze i 25 km dalej. Myślę, że dzień w dzień przemierza tak z 50-60 km pozdrawiając ludzi i uśmiechając się do każdego.

Kiedyś postawiłem mu piwo u Bato w knajpie. Forest przysiadł na 15 sekund, po czym wstał i pił je chodząc w te i z powrotem. I śmiał się sam ze siebie.

Fajne w tym wszystkim jest to, że miejscowi ludzie nie kpią z niego. Traktowany jest jak normalny facet, który ma po prostu taki pomysł na życie. Ot – taki  bałkański luz.

A potem, kiedy byłem już w siódmym niebie popijając w małej kotorskiej knajpce zimne piwo szeregowa Aś obudziła w mnie syrenę alarmową pokazując palcem na szczyt Twierdzy Kotorskiej i zachwytem wołając: chodźmy tam! No chodźmy tam! Mimo dyplomatycznych prób wytłumaczenia, że w tym pięknym słoneczku wejście do góry zajmie nam z godzinę i że może podreptałaby tam sama , a ja na dole stanowiłbym ewentualny zespół ratunkowy i grupę wsparcia psychologicznego w jednym - poszliśmy. Wiadomo. Facet się mądruję, a kobitka decyduje.

Trzy wypite litry wody dalej, ociekając potem, ze świeczkami przed oczami i dzwonami w uszach zdobyliśmy Twierdzę. No nie powiem. Parę razy już tam byłem i za każdym razem widok robi takie wrażenie, że człowiek przysiada na kamieniu i zastyga z wyrazem dziecięcego zachwytu (albo z niemocy i palpitacji serca) –do wyboru).

Muszę się przyznać, że w trakcie krótkiej wizyty w Kotorze przyszła mi do głowy myśl, że w zasadzie z tej Grecji to Czarnogóra by mi wystarczyła, ale jak się rzekło „a” to należy powiedzieć „b” więc komu dzwon bije temu w las i pojechaliśmy w kierunku Albanii.

 

Hm. Albania. Ogólne wyobrażenie jest takie: dzicz, ludożercy, koniec świata, radio Tirana z peanami na temat Stalina i jak to ZSRR zdradziło prawdziwy komunizm. Jednym słowem : wariatkowo.

No ja powiem tak: jest kolorowo.

Podjazd do granicy drogą E851 w kierunku Szkoderu to czwartorzędna droga. A potem…. A potem jest granica. Albańczycy i Czarnogórcy niewiele się różnią. Jedni i drudzy mają bardzo wielkie czapki, srogie miny, duże pieczątki oraz wiele medali.

Dojazd szutrowy, a jak, a potem oczekiwanie. Bo Albańczycy mają zmianę celników i muszą sobie pogadać, podowcipkować, poklepać się po czterech literach i tak pomimo , że stoimy centralnie im pod budką (pardon – pod budynkiem odpraw) przez 45 minut łażą i zajmują się sobą. W końcu jeden z Ważnych Mundurowych raczył nas zauważyć , podszedł, wbił nam pieczątkę na pół strony paszportu i pozwolił odjechać.

No to jedziemy. Patrzę na mapę – a tu nie mam numerów dróg. Mówię Aś, że mapa do kitu, bo nie mamy na niej numeracji, ale nic bardziej mylnego. Mapa jest ok. Po prostu w Albanii nie ma żadnych numerów dróg. No i de facto oprócz kierunku na Tiranę, (a jak wiadomo wszystkie drogi prowadzą do Tirany) nie ma też za bardzo innych drogowskazów.

No ale słońce piękne, Smok grzmi swoim wielkim cylindrem – prujemy do przodu jak transatlantyk przez sztorm.

Boże. Mamo. Jak u nas. Aż się roztkliwiłem. Dziura na dziurze, wreszcie koleiny, zacząłem chlipać, a na prawo centrum handlu Las Vegas a na lewo Club Nevada. I te małe jak nasze śliczne kantorki wymiany walut mrugające światełkami choinkowymi. I wreszcie (i tu zacząłem zawodzić nostalgicznie) szroty i autokomisy pełne mercedesów i golfów pamiętających ofensywę na Stalingrad. A między tym motele o swojskich nazwach Casablanca i De Lux Hiltonowo. Boże, toż to nasi bracia są ! Przyjaciele! Jak pięknie! Jak u nas! I nawet Klub Pod Czerwonym Kapturkiem czy coś, dla panów…

I wreszcie to czego najbardziej mi brakowało. Śmieci. Boże – śmieci! Na parkingach, na drodze, wszędzie i uwierzcie – jak u nas i w Rumunii – zero toalet!

A mówili, że jakiś dzikoland. A tu normalne środkowo europejskie państwo.

Powiem więcej. Albania nas wyprzedziła. Naprawdę. Nigdzie ani u nas, ani gdziekolwiek indziej nie spotkacie tylu mercedesów. W Albanii połowa aut to merole. Ok. – może i najmłodszy jest z 72 roku, ale za to, co za klasyka. To tu co trzeci Niemiec znajdzie swoje byłe zaginione auto. To tu owymi mercedesami nie jeżdżą spokojni dobrze sytuowani mieszczanie tylko żądni krwi troglodyci okładający przez okno pięściami cudze auto, wyprzedzający nawet nie na trzeciego, ale na czwartego, pałający chęcia mordu na każdym, kto śmie ich wyprzedzić i nie przestrzegający żadnych zasad ruchu oprócz czasowej jazdy prawym pasem – dopóki lewy jest zajęty.

Jak pięknie. Jak kolorowo. I barany idące sobie pod prąd autostradą do Tirany. Cudny kraj. Jak go nie pokochać? Jak się nie zachwycić?

Kiedy w Durres zabłądziłem szukając drogi w kierunku Vlore spotkaliśmy zupełnie przypadkowo JAWA, czyli Jedynego Albańczyka Władającego Angielskim. Jako tako of course.

Nawigowanie w przypadku zagubienia się na drodze wygląda w tym naszym bratnim pod wieloma względami kraju tak: należy zaczepić tubylca. W 99 przypadkach na 100 ów nie zna angielskiego. Ale można mu palcem pokazać na mapie o co nam chodzi. I tu uwaga: 99 na 100 w tym momencie ucieknie, a ten jeden pokaże dokładnie odwrotnie, żeby pokazać cokolwiek.

Pomimo tych atrakcji musze przyznać, że od Vlore jadąc na południe do Sarande można zobaczyć takie widoki, takie dziewicze plaże, tak dziką przyrodę, że Chorwaci gdyby o tym wiedzieli wypowiedzieliby chyba Albańczykom wojnę.

Inna sprawa, że drogą do Sarande i dalej do granicy ma zakręty profilowane zupełnie niezgodnie ze sztuką inżynierską w zakresie budowy dróg. I pochylenia i kąty przeczą temu, czego się doświadczyło gdziekolwiek. Nie ma żadnych barierek, znaków ostrzegawczych, czegokolwiek. Jadąc tą droga miałem wrażenie, że koleś który ją zaprojektował był wzorem zezowatości. Zakręty były takie, że nawet zwrotny Smok miał kłopoty żeby się zmieścić w promieniu nie upadając. W połowie drogi miałem takie zakłócenie błędnika, że chciało mi się po prostu płakać.

Po drodze atrakcje. Raz asfalt jest, raz nie ma i szutr, albo grys. W wioskach i miasteczkach kryzy od kanalizacji poznikały (wyeksportowali?), więc dodatkowo mamy slalom między dziurami o średnicy metra. Raz na szutrze, raz na asfalcie. O małe co w jednej z wiosek nie przejeżdżam robotnika drogowego, który nie patrząc wchodzi mi dokładnie pod koło. Ostatkiem sił prawie odpycham go kierownicą zataczając się na głębokim w tym miejscu na 20 cm grysie.

A kiedy już byliśmy pod granicą z Grecją nagle poczułem lekkie uderzenie w nogę, a z tyłu zatrąbił samochód. To był portfel, który wypadł z niedopiętej torby na zbiorniku. A w nim było absolutnie wszystko. Dokumenty, pieniądze, karty. Myślę, że te 100 metrów do niego pokonałem w czasie zbliżonym do 10-ciu sekund.

Pomimo poczucia bliskości z ojczyzną pożegnanie Albanii przyszło nam dość łatwo. Choć grecki celnik postanowił ( a zdarzyło mi się to pierwszy raz w życiu) sprawdzić nam wszystkie możliwe numery motocykla , łącznie ze sprawdzaniem czy nie są przebite. No cóż. W końcu mieszanka: Polacy, BMW i Albania musiała na nim zrobić wrażenie.

 

Droga do greckiej Janiny usypiała. Bez dziur, za to z goniącą nas letnią burzą, która rozpętała się pół minuty po rozbiciu namiotu. Siedząc na ławce pod drzewem, podziwiając widok na wielkie jezioro wśród strug spadającego ciepłego czerwcowego deszczu i popijając zimnego Mythosa patrzyłem na spływający albański kurz ze Smoka. Patrzył na mnie wyraźnie zadowolony jakby pytając : co będzie dalej?

Usnąłem jadąc jeszcze raz w myślach te kilkaset albańskich kilometrów z innej planety i myśląc o tysiącu zakrętów za Vlore, dziewiczych plażach, szutrowych drogach i osiołkach hasających sobie radośnie po dwupasmówce.

 

Janina oprócz tego, że ma jedyny w okolicy kemping oferuje stare miasto otoczone kamiennym murem (fajne na 20 minut) i w zasadzie nic więcej. Dlatego pognaliśmy dalej kierując się na południe po drodze zbaczając, aby zobaczyć ruiny amfiteatru w Dodonie. Amfiteatr zachwyca absolutnie swym ogromem. Ale, ze celem był Peloponez w pięknym słońcu przy 30 stopniach spieliśmy rumaka ostrogami i poszliśmy w kierunku Patry.

Po Grecji jeździ się dobrze. Oczywiście, jeżeli jeździ się zdecydowanie i szybko, a nawet bardzo szybko z używaniem klaksonu i czasami machaniem pięścią. Wtedy człowiek zostaje uznany za swego i wszystko gra. Ale jeżeli zaczniesz wykazywać na drodze niepewność, grzeczność i elegancję a w dodatku będziesz usiłował przestrzegać ograniczeń prędkości wtedy żywot Twój marny może być i krótki. Potomkowie pogromców potęgi perskiej zatrąbią i zakrzyczą takiego delikwenta uznając go za zawalidrogę. Należy tez pamiętać, że jak ostrzegali miejscowi polonusi grecki kierowca, kiedy uderzy niechcący w stojący pojazd natychmiast ucieka. Ot coś jakby znajomy klimat.

 

W każdym razie drogi piękne, zakrętów mnóstwo, widoki bajeczne i wreszcie pod Patrą pojawił się wieeeelkii most nad Koryntem wiodący wprost na Peloponez. I tak oto po 2700 kilometrach znaleźliśmy się na prześlicznym kempingu (jednym zresztą z wielu w tym miejscu) z prywatna plażą i wogóle ach i och, czyli sto procent wakacyjnego kiczu - dla miłośników naszej klasy jak znalazł.

Peloponez. Im dalej na południe tym wolniej i cieplej. Czas zwalnia i kręci się w subiektywnym odczuciu, jakby poklatkowo. Małe miasteczka o nazwach nie do wymówienia, zagubione wioski pojawiające się znikąd, a wszędzie knajpki otwarte od rana , starzy grecy sączący w nich kawę i dyskutujący o piłce nożnej albo polityce, przypatrujący się z boku pędzącemu światu. Gorąco. Bardzo gorąco. Babinki w czarnych chustach popatrują na nas ze zdziwieniem. Cykady śpiewają w mijanych gajach oliwek tak głośno, że aż w uszach dwoni.

A po drodze Olimpia. To tu po raz pierwszy faceci doszli do wniosku , że aby zaimponować pięknościom w tunikach niekoniecznie trzeba nadziewać się na włócznie i ćwiartować mieczami, bo można przecież ponadymać się i ponaprężać bezkrwawo organizując igrzyska. W dodatku na pole bitwy panny wstępu nie miały a tu przybiegały popatrzeć na herosów same i to w ilościach hurtowych. Jak wymyślili tak zrobili. Oczywiście ci, którzy notorycznie przegrywali wymyślili sobie inną metodę na zdobycie sławy i tak powstał teatr grecki i filozofia.

Chodzimy i chodzimy po klamotach będących resztkami obiektów olimpijskich, cztery autobusy wrzeszczących potomków Imperium Rzymskiego odtwarza właśnie najazd na Grecję a wycieczka z Germanii cmoka nad rzeczami, których zapomnieli 70 lat temu wywieźć do Muzeum Pergamonu w Berlinie. Fajnie, jest co zobaczyć. I muzeum jedno i drugie, ale w trzeciej godzinie słuchania gwizdków legionów czujnych greczynek nie pozwalających wejść na co się da i dotknąć czego się da, czy choćby schować do kieszeni malutki kamyszek panu Hondzie, czy Schmidtowi zacząłem dostawać myśli ucieczkowych.

Więc kierunek paluchy Peloponezu. Po następnych 250 km trasy składającej się z w prawo w lewo, w górę w dół zakręceni jak na karuzeli wylądowaliśmy na kempingu za Methoni stawiając namiot praktycznie na plaży. A że obok nas byli rozbici włosi mający prawdziwy ekspres do kawy więc Aś była przeszczęśliwa.

Ci przesympatyczni ludzie codziennie rano robili jej kawę, a w dzień w którym bladym świtem mieliśmy jechać dalej zaskoczył nas stojącym przed namiotem ekspresem z kawą i tym wszystkim.

W Methoni znajduje się gigantyczna nadmorska twierdza. Jej ogrom i fale rozbijające się u jej podnóża zrobiły na nas powalające wrażenie. Natomiast drugą ciekawostką pierwszego paluszka Peloponezu jest podziemna grota ze stalaktytami Spileon Dirou po której pływa się łodziami. Należy pamiętać, że w podziemiach temperatura spada do 10 stopni. Natomiast w Koroni wart zobaczenia jest żeński klasztor.

Urok trzech „palców” Peloponezu polega na tym, że każdy z nich jest inny. O ile pierwszy z racji pięknych plaż jest masowo odwiedzany przez turystów o tyle przylądek Mani (czyli drugi „palec”) jest praktycznie wyludniony. Jadąc drogą dookoła niego mija się opuszczone wioski, w których stoją domy w kształcie wież obronnych sięgających nawet 20-tu metrów wysokości. Ot kłócili się tu między sobą miejscowi i odwiedzali zbrojnie, co zaowocowało budowaniem domów – fortec. Może właśnie przez to Mani się wyludniło. Na samiutkim końcu przylądka jadąc szutrową drogą, a potem idąc pieszo można dotrzeć na koniec świata czyli do Tenaro. Na końcu jest latarnia, widok na bezmiar morza i wiatr wiejący tu ciągle z ogromną siłą.

Z licznika wychodzi, że aby tu dotrzeć przejechaliśmy 3000 km.

A potem był przejazd z Kalamaty do Sparty drogą wiodącą przez góry Tajget sięgające 2400 m n.p.m. I fajnie i motocyklowo, tylko im wyżej tym zimniej i tak po 15 km drogi temperatura spadła nagle z 32 st do 12-tu. Aż nam zęby same chodziły kiedy wjeżdżaliśmy do Sparty. W Sparcie po czasach jej świetności nie zostało nic, gdyż spartiaci Leonidasa nie słynęli z tworzenia budowli tylko raczej umiejętności ich burzenia. W środku miasta jest pomnik Leonidasa, natomiast tuż obok Sparty jest Mistra. Górne i Dolne Miasto (w sumie to twierdza) dzieli 300 metrów różnicy wysokości. Byliśmy, zwiedziliśmy, nogi nam odpadły, a serca prawie stanęły. Ale warto się wdrapać na samą górę. Widok na Spartę jest oszałamiający.

Tego samego dnia w trakcie dyskusji czy zrobienie przez Aś 50 zdjęć serfującemu chłopakowi barmanki z naszego kempingu było tylko chęcią uwiecznienia piękna przyrody oraz klasy serfującego czy czymś innym nagle wśród dymu i huku wtoczył się na kemping Rat. Oczy me czegoś takiego nie widziały wcześniej i pewnie więcej nie zobaczą. Rat – bo tak go nazwałem (ang. „szczur”) był szwajcarem, który dotarł na kemping czymś co kiedyś było japońskim motocyklem udającym Harleya. Sprzęt ten był jedną wielką nigdy nie mytą, nie serwisowaną kupą korozji. Nie miał koloru. Tzn. miał – kolor rdzy. Łańcuch napędowy przypominał linę kotwiczną statku wyciągniętą z morza po pięciu latach w niej przebywania. Przez nigdy nie czyszczoną szybę motocykla widać było wielkie nic. Trudno było nawet określić co ta za marka. Właściciel wyglądał identycznie, pachniał identycznie i miałem wrażenie, że nie wie nawet dokładnie na której obecnie jest planecie. I naprawdę nie był Holendrem.

Choć siedzenie na plaży kempingu pod Ghitio miało swoje niezaprzeczalne uroki w postaci absolutnego lenistwa podróż wzywała dalej i tak oto pojechaliśmy w kierunku Koryntu i Kanału Korynckiego kończąc zwiedzanie Peloponezu.

Słońce, wiatr, góry, piękne drogi – jak sen motocyklisty o raju doprowadziły nas nad Kanał. Kto się spodziewa czegoś ogromnego i wielkiego może czuć się rozczarowany. Kanał ma tylko ok. 25 m szerokości. Przejechaliśmy go rozsuwanym drewnianym mostkiem leżącym praktycznie na wodzie. Powiem więcej – chcąc zrobić zdjęcia pokonałem kanał koryncki wielokrotnie w te i z powrotem, aż się tubylcy pukali po głowie.

Po tym historycznym wydarzeniu skierowaliśmy się w stronę Aten i ulegając znakom informującym o ostatnim kempingu przed nimi zakończyliśmy na nim dzień. Kemping ten od pozostałych różnił się tym, że był drogi, miał dodatkowo płatne prysznice z  zasoloną wodą i stał tam namiot na namiocie. Z atrakcji - w nocy Grecy urządzili sobie festiwal w Sopocie.

Z tym większą radością pojechaliśmy w kierunku Delf. Świątynia Appolina robi wrażenie i jest to na pewno jedno z najpiękniejszych miejsc w Grecji. Jak wiadomo to właśnie tutaj przepowiadała Pytia. Kiedy popyt na przepowiednie wzrósł pojawiły się nawet trzy kapłanki, które oprócz trzech zimowych miesięcy w roku przepowiadały przyszłość. Zimą Apollo opuszczał Delfy, a we władanie brał je Dionizos, bóg uciech wszelakich i ten fragment historii jest wg mnie o wiele ciekawszy, ale rozwinięcia tematu na miejscu nie znalazłem. Natomiast po przeszło 1,7 tyś lat działania (naprawdę!) wyrocznię w Delfach uciszyli no kto? Kto zgadnie? Ano nie żadni barbarzyńcy tylko my chrześcijanie w ramach krzewienia miłości do bliźniego roznosząc ją w drobny mak.

W tym miejscu warto dodać, że w Delfach jest kilka kempingów położonych na wzgórzach z pięknym widokiem na morze, ale o wiele ciekawszy jest ten położony nad samym morzem koło Kirry niedaleko Idei (jakieś 20 km od Delf). Taniej, widok że ho ho, a plaża i morze zawsze lepsze od basenu.

Oczywiście być w Grecji i nie zobaczyć Meteorów to tak jak być w Krakowie i nie zobaczyć Wawelu.

Już z odległości 30 km z równiny widać twory skalne nie przypominające niczego, co się wcześniej widziało. Jakby wielkolud jakiś bawił się kamieniami układając z nich najróżniejsze formy skalne. Można się zagapić i nieźle przydzwonić. Kiedy w Kalambace szukaliśmy jakiegoś fajnego miejsca do założenia obozowiska stojąc na czerwonym na skrzyżowaniu nagle usłyszałem : „Cześć, jak miło spotkać rodaków!” dobywające się spod kasku stojącego obok motocyklisty na Yamaszce R6. No to się zatrzymaliśmy i dalej gadać. Po krótkiej chwili to on już tylko mówił bo do głosu dojść nam prawie nie dał. W każdym razie kolega okazał się niesamowicie nadzianym dwudziesto paroletnim gościem mieszkającym na stałe w Anglii, podróżującym od miesiąca tym sprzętem po Europie od hotelu do hotelu i to po 200 euro/ doba (ale za to podobno z taaaakimi basenami więc warto). Do Grecji przypłynął promem z Włoch. Kolega nazwijmy go Beverly Hills nie miał ze sobą praktycznie bagażu oprócz małej torby, bo brudne rzeczy po prostu wyrzucał i kupował sobie nowe. I to nie były chińskie t-shirty. Po tym jak szybko przeliczyłem w głowie, że za sam czterodniowy pobyt w Atenach zapłacił więcej niż wynosił budżet całej naszej podróży osłabłem. Na zakończenie dobił nas informacją, ze jak wróci z tej wycieczki to z kolegami umówił się już w Stanach na polatanie na wypożyczonych Harley- ach, a poza tym to ma trzy motocykle (tu pokaz zdjęć) i zamówione nowe BMW K 1300 u dealera w Anglii (pokaz zdjęć z komórki). Kiedy moje myśli zaczęły płynąć w kierunku mordu Beverly Hills zapakował z powrotem do torby lustrzankę, i-poda, laptopa, super nokię z czymś tam co nikt nie ma i jakieś inne elektroniczne cuda i poleciał dalej.

Po tym jak przestaliśmy być słupami soli i wróciła nam umiejętność mówienia po mało inteligentnym komentarzu składającym się li tylko z „O ku….” wylądowaliśmy na kempingu Vrachos Kastraki pięknym widokiem gór wokół Kalambaki – i  to z basenu. No luksus niesamowity. Nawet lodówki i kuchnia dostępna dla turystów. Bajka. Poczułem się jak Mini Beverly Hills.

 

Na zwiedzanie Metorów należy poświęcić minimum dzień. Zanudzanie opisami kolejnych klasztorów i narastającej zadyszki od wchodzenia po setkach stopni góra-dół zostawiam przewodnikom i dodatkowi Turystyka z „GW”, który swą beznadziejnie nudną formułą godną taniej encyklopedii działa fantastycznie usypiająco opisując świat metodą: „a na prawo drzewo, a na lewo ptaszek i dwa euro bilet”. Zamiast tego za to parę uwag praktycznych. Tak więc – w największych klasztorach spotkacie zawsze 50 autobusów wrzeszczących przepychających się i spoconych kamer i aparatów fotograficznych. Kieszonkowcom polecam, resztę zachęcam do odwiedzania klasztorów najmniejszych i najtrudniej dostępnych. Wyznacznikiem niech będzie brak parkingu dla autokarów. Jeżeli chcemy zrobić zdjęcie mnichowi to wiedzcie, że na widok aparatu włącza im się program ucieczkowy. I są szybcy, więc można mieć zdjęcia samych pleców. Najciekawsze z Meteorów jest połażenie po formacjach skalnych – ale ostrożnie bo kiedy dogoni Was autokar z wycieczką może to być ostatni spacer w życiu.

No i uważamy na stada osiołków tudzież innych czterokopytnych zwiedzających serpentyny dojazdowe do klasztorów.

 

I cóż. I oto nadszedł dzień w którym musieliśmy rozpocząć odwrót. Do domu jakieś 2400 km i dwa dni na to. Czyli niezły kawałek ostrej jazdy.

Podróż przez Grecję i Macedonię przebiegała bez specjalnych przygód. Nie licząc tego, że od drgań i bałkańskich dróg najpierw pękł w Smoku na spawie jeden gmol osłaniający silnik w razie upadku, a potem drugi. Po jako takim zamocowaniu ich pancertaśmą zaczęliśmy zbliżać się do Belgradu. A tu niebo zrobiło się nagle ciemnogranatowe, a w kierunku Węgier wręcz czarne. Powiało mocniej, zabłysło i stało się jasne, że czeka nas niezła burza. A jak burza to wypadałoby założyć kombinezony przeciwdeszczowe. Niestety w swej niezmierzonej mądrości kombinezony dałem Bato w Czarnogórze, żeby paczką wysłał je do Polski (i po miesiącu nawet doszły) - uznając, że pogoda jak stół, a do przelotnych deszczy są niepotrzebne.

Cóż, pozostało nam tylko założenie ochraniaczy przeciwdeszczowych na buty i rękawice i dopięcie tego, co da się dopiąć. Zatrzymując się na stacji benzynowej zauważam, że coś jest nie tak ze Smokiem. Ano jest. Popękały wszystkie mocowania tylnej lampy i po prostu odpadła. A raczej wisi sobie i dynda na kablach. Oj coś Smoku w tej podróży zaczął wykazywać choroby wieku podeszłego. Przy użyciu opasek samozaciągowych z niemałym trudem mocuję lampę ponownie. Działa!

Z nadzieją, ze to ostatnia rzecz ,która się urwała, pękła i przetarła pognaliśmy w kierunku węgierskiej granicy.

Tuż za Belgradem z dnia zrobiła się noc. Lunęło. Najpierw deszcze, potem grad. No i do tego silny wiatr, piękne grzmoty i błyskawice. Istny sztorm. Samochody zaczęły stawać w strugach wody a z nieba lało się dosłownie wiadrami. Ponieważ nie bardzo mieliśmy inne wyjście z sytuacji, więc żeby motocykl w tym deszczu z gradem się nie ślizgał 120 km /h na licznik i do przodu żołnierzu. Po 200 km mordęgi na samej granicy z Węgrami zaczęło się przejaśniać. Po przejściu granicy i tego dnia przejechanych 1200 km padliśmy dosłownie na twarz w Szegedzie w hoteliku prosto z poprzedniej epoki za to w cenie jak najbardziej współczesnej.

Następnego dnia już bez większych przygód przez Budapeszt, a potem Słowację i Czechy dotarliśmy do kraju i po kolejnym 1200 km zakończyliśmy przylgę półprzytomni w naszym pięknym Poznaniu.

Oj nie chciało nam się wracać , nie chciało z Hellady. Po tej podróży Smok po wielu latach wspólnych przygód i dziesiątkach tysięcy przebytych kilometrów odszedł na zasłużoną emeryturę.

Nadszedł czas Mechanicznej Pomarańczy.

Ale to już jest zupełnie inna historia…

POWRÓT